Jak vybrat záclonu

Záclony a závěsy nikdy nevyšly z módy a není se čemu divit. Zútulní váš domov, dá se jimi zastínit v místnosti a díky nim jsou vaše okna mnohem krásnější. Jak ale správně zvolit šířku a délku záclony? Jaká záclona se hodí do kuchyně? A jaký vzor a barvu záclony vybrat?

Na výběr máte ze záclon hotovýchšitých souprav, či metrážních záclon.

Jak správně zvolit šířku záclony?

Pro správnou šířku záclony je důležité nejen změřit šířku okna, ale také vynásobit tuto délku dvakrát až třikrát kvůli řasení. Kromě toho byste neměli zapomenout na založení boků, na které se připočítává ještě aspoň 8 centimetrů. Máte-li okno široké metr a půl, potřebujete záclonu o šířce minimálně tři metry a osm centimetrů.

Kromě šířky záclony je důležitá také její výška. Pokud chcete mít záclonu k parapetu, měli byste změřit vzdálenost od garnýže k parapetu a k tomu připočíst ještě alespoň pět centimetrů na založení a dalších pět centimetrů k tomu, aby záclona přesahovala okraj parapetu. Vypadá to mnohem lépe, než kdyby končila záclona těsně nad parapetem. 

Máte-li doma francouzská okna nebo vysoká okna v místnostech s vysokými stropy, pořiďte si záclony až k podlaze. Správnou výšku zjistíte tak, že změříte vzdálenost od garnýže k podlaze. Počítejte s tím, že musíte záclonu nahoře založit a že záclona by se neměla dotýkat podlahy, ale měla by být alespoň dva centimetry nad podlahou. 

 

Jaká záclona se hodí do kuchyně?

Na trhu existuje několik materiálů, z kterých se záclony vyrábí. Setkat se můžete s ogranzou, voályhladkými, síťovanými i vyšívanými záclonami.

Do kuchyně se hodí záclona z voály, která je tkaná hustě, je praktická a snadno se udržuje. Luxusnější dojem vyvolávají jemně tkané záclony z ogranzy, které se hodí zejména do obývacích pokojů a jiných reprezentačních místností. Milovníci jednoduchého stylu si budou libovat v hladkých a síťovaných záclonách.

 

 

Jaký vzor a barvu záclony si vybrat?

Rozhodujete se, zda zvolíte jemnou záclonu s geometrickým vzorem, nebo hustěji tkanou s kytičkami? Nevíte si rady? Pak si nejprve v klidu ujasněte, jaký typ interiéru máte. Moderní, klasický, nebo venkovský?

V moderním interiéru se dá experimentovat, určitě se zde hodí geometrické vzory a buď klasická bílá či béžová barva záclony nebo také sytější barvy. Záleží na barvách v interiéru, na barvě podlahy, koberce, stěny i barvě a vzoru závěsů. Nebojte se kontrastů, ale zároveň pamatujte na vyvážení teplých a studených odstínů. Používejte raději více odstínů jedné barvy v místnosti, než abyste kombinovali příliš mnoho barev.

Co se týká motivů a potisků, nepřehánějte to s kombinacemi puntíků a proužků a raději volte jednoduchost.

 

Závěrem

Dozvěděli jste se vše, co jste potřebovali vědět? Pokud si stále nevíte rady s výběrem té správné záclony,  neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme s výběrem.

Newsletter

Chcete slevu 100 Kč na první nákup? Přihlaste se k odběru novinek.